طراحی وب سایت نیامده رفت! - کوهپایه
سفارش تبلیغ
صبا
[ کمیل پسر زیاد گفت : امیر المؤمنین على بن ابى طالب ( ع ) دست مرا گرفت و به بیابان برد ، چون به صحرا رسید آهى دراز کشید و گفت : ] اى کمیل این دلها آوند هاست ، و بهترین آنها نگاهدارنده‏ترین آنهاست . پس آنچه تو را مى‏گویم از من به خاطر دار : مردم سه دسته‏اند : دانایى که شناساى خداست ، آموزنده‏اى که در راه رستگارى کوشاست ، و فرومایگانى رونده به چپ و راست که درهم آمیزند ، و پى هر بانگى را گیرند و با هر باد به سویى خیزند . نه از روشنى دانش فروغى یافتند و نه به سوى پناهگاهى استوار شتافتند . کمیل دانش به از مال است که دانش تو را پاسبان است و تو مال را نگهبان . مال با هزینه کردن کم آید ، و دانش با پراکنده شدن بیفزاید ، و پرورده مال با رفتن مال با تو نپاید . اى کمیل پسر زیاد شناخت دانش ، دین است که بدان گردن باید نهاد . آدمى در زندگى به دانش طاعت پروردگار آموزد و براى پس از مرگ نام نیک اندوزد ، و دانش فرمانگذارست و مال فرمانبردار . کمیل گنجوران مالها مرده‏اند گرچه زنده‏اند ، و دانشمندان چندانکه روزگار پاید ، پاینده‏اند . تن‏هاشان ناپدیدار است و نشانه‏هاشان در دلها آشکار . بدان که در اینجا [ و به سینه خود اشارت فرمود ] دانشى است انباشته ، اگر فراگیرانى براى آن مى‏یافتم . آرى یافتم آن را که تیز دریافت بود ، لیکن امین نمى‏نمود ، با دین دنیا مى‏اندوخت و به نعمت خدا بر بندگانش برترى مى‏جست ، و به حجّت علم بر دوستان خدا بزرگى مى‏فروخت . یا کسى که پیروان خداوندان دانش است ، اما در شناختن نکته‏هاى باریک آن او را نه بینش است . چون نخستین شبهت در دل وى راه یابد درماند و راه زدودن آن را یافتن نتواند . بدان که براى فرا گرفتن دانشى چنان نه این در خور است و نه آن . یا کسى که سخت در پى لذت است و رام شهوت راندن یا شیفته فراهم آوردن است و مالى را بر مال نهادن . هیچ یک از اینان اندک پاسدارى دین را نتواند و بیشتر به چارپاى چرنده ماند . مرگ دانش این است و مردن خداوندان آن چنین . بلى زمین تهى نماند از کسى که حجّت بر پاى خداست ، یا پدیدار و شناخته است و یا ترسان و پنهان از دیده‏هاست . تا حجّت خدا باطل نشود و نشانه‏هایش از میان نرود ، و اینان چندند ، و کجا جاى دارند ؟ به خدا سوگند اندک به شمارند ، و نزد خدا بزرگمقدار . خدا حجتها و نشانه‏هاى خود را به آنان نگاه مى‏دارد ، تا به همانندهاى خویشش بسپارند و در دلهاى خویشش بکارند . دانش ، نور حقیقت بینى را بر آنان تافته و آنان روح یقین را دریافته و آنچه را ناز پروردگان دشوار دیده‏اند آسان پذیرفته‏اند . و بدانچه نادانان از آن رمیده‏اند خو گرفته . و همنشین دنیایند با تن‏ها ، و جانهاشان آویزان است در ملأ اعلى . اینان خدا را در زمین او جانشینانند و مردم را به دین او مى‏خوانند . وه که چه آرزومند دیدار آنانم ؟ کمیل اگر خواهى بازگرد . [نهج البلاغه]

نیامده رفت!

ارسال‌کننده : محمد رضا آتشین صدف در : 88/5/14 6:31 عصرتقدیم به همه‌ی منتظران واقعی منجی موعود. عاشقان مدل 2009 که:

همیشه به یاد او هستند چون؛ همیشه پشت ماشین‌هایشان می‌نویسند یا صاحب الزمان (به استثنای مواقعی که ماشین عروس می‌‌شوند که ناچارا و موقتا آن را پاک می‌کنند).

آن حضرت برای آن‌ها مهمترین چیز است. چون؛ قسمشان همیشه به او است. مخصوصا مواقعی که فی بالا باشد.

در شادی او شاد هستند. چون جدیدترین ترانه‌ها را شب تولدش تو بلندگو پخش می‌کنند تا همه حالش را ببرند و بر و بچ اهل حال هم یک تابی به خود بدهند تا زمینه‌ی ظهور هر چه زودتر فراهم بشود. 


 

             نیامده رفت!(1)

چقدر آمد و چشمی به انتظار ندید
چه‌ها که دید و چه‌ها که از این شمار ندید

سرِ قرار چه بسیار آمد و همه را
سرِ قرار اگر دید، بی‌قرار ندید

قرار بود که شرمسار او بشویم
چه شرم‌ها که به جا دید و شرمسار ندید

چه بارها که به جشن خودش نیامده، رفت
که شعله‌شعله به جز سر به روی دار ندید

و بارها که به شبهای شعرمان ننشست
که در یکایکمان هیچ، جز شعار ندید

فدای مقدمت، آقا! اگر چه مطّلعم
قدومتان همه سو غیر فرش خار ندید

ولی صبورتر از این، یافت می‌نشود
که روزگار شبیه تو بردبار ندید


سرکار خانم امینه دریانورد

----------------------------------------------------
(1) عنوان شعر از بنده است. با اجازه‌ی! شاعره محترم البته.

 
کلمات کلیدی :